Doğuma kadar olan süreçte her ne kadar kendimizi anneliğe hazır hissetsek de bebeğimiz dünyaya geldiği zaman birçok konuda hazır olmadığımızı ve birçok eksikliğimizi fark ediyoruz.

Doğum yaptıktan sonra ve tabi ki öncesinde de sürekli okuyoruz, araştırıyoruz. Ne olduğunda ne yapmalıyım. Bazen kafamız karışsa da okumaya devam ediyoruz. Artık internet bu  konuda bize çok yardımcı oluyor. Uzman yazıları, uzmanların sorulara cevap verdiği sağlık siteler vs. hayatımızı kolaylaştırıyor zaman zaman. Ben burada sadece anneliğin verdiği deneyimleri paylaştığım yazılarımı koyacağım.

Doğum yaptığımız zaman ilk önce emzirme konusu bizi sarsıyor. Saatlerce emzirmek, gece saatli kalkıp çocuğu doyurmak, gece-gündüz ayırımına varamamış olan bebeklerle uykusuz geceler geçirmek gerçekten de insanı çok zorlayabiliyor. Alışık olduğumuz düzen birden altüst oluyor. Deneyimlerime dayanarak size kesinlikle stres yapmayın diyebilirim öncelikle. Çünkü sizin stresinizi, paniğinizi çocuklar hissediyorlar ve onlar da daha huzursuzlaşabiliyorlar. J

Alabildiğiniz kadar yardım alın. Her şeyi tek başınıza yapmaya çalışmayın. Babaya da sorumluluklar vererek görev paylaşımı yapın. Babayı kolaya alıştırmayın J

Gaz sancıları birçok bebeğe ve anneye çok zor zamanlar yaşatır. Gaz yapacak yiyeceklerden uzak durmaya çalışın. Rezene çayı önerilir genelde. Rezene için emzirirken. Bebek masajı yapın. Ayaklarını ileri geri ittirerek bebeğinizin gazını çıkarmasında yardımcı olun.

Uyku düzeni için bir uyku rutini oluşturun. Örneğin banyo, emzirme ve ardından uyku gibi. Uykuya dalmakta zorlanan bebekler için uyku arkadaşı da alternatif olabilir. Gece uyandığına ışıkları açmayın ve sesli konuşmayın, böylelikle gece-gündüz ayırımını yapmasında yardımcı olabilirsiniz.

  1. aydan itibaren bebeğinizin ayına uygun gıdaların tadına bakmasına izin verin. Katı gıdaya geçişi yavaş yavaş yapın. Tadını beğenmediği yiyeceği 1-2 hafta sonra tekrar deneyin. Yalnız doyacak kadar çok vermeyin emmeyi bırakabilir yoksa. Gelişiminde herhangi bir gerilik yoksa aman yemiyor diye stres yaşamayın ve bebeğinize de yaşatmayın. Eliyle yemesine izin verin. Bırakın biraz dağıtsın J (Söylemesi kolay dediğinizi duyar gibiyim. J)

Birçok doktor sakın kucağa alıştırmayın, sonra taşıyamazsınız der. Siz onları dinlemeyin. Bana kalırsa. Sarılabildiğiniz kadar sarılın. Sevebildiğiniz kadar sevin. Çocuğunuzun ilklerinin tadına varın. İlk gülüşü, elini emmeye çalışması, anne deyişi gibi. Anne olmanın keyfine varmaya çalışın. Ya olmazsa diye düşünerek geçirmeyin zamanı. Bu dönemi kendinize de bebeğinize de zor günler yaşatarak geçirmeyin.